Celem szkolenia było podniesienie świadomości uczniów na temat bezpieczeństwa oraz kształtowania odpowiednich nawyków, umiejętności i zachowań w sytuacjach zagrożenia.
3 godzinne zajęcia dotyczyły ratownictwa medycznego, cyberbezpieczeństwa, systemu alarmowania oraz zachowań w sytuacjach kryzysowych. Były połączeniem wiedzy teoretycznej z zajęciami praktycznymi. Uczniowie zapoznali się z zasadami postępowania w sytuacjach zagrożenia życia, ćwiczyli ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, prawidłowe wykonanie resuscytacji krążeniowo – oddechowej, postępowanie m. in. przy złamaniach oraz oparzeniach. Ponadto zapoznali się z podstawowym sprzętem, niezbędnym do przetrwania w trudnych warunkach oraz uczyli się podstaw survivalu m.in. jak postępować, gdy stracą orientację w terenie, z czego i jak zbudować szałas, w którym przetrwają noc, jak rozpalić ogień i wykorzystać go do własnych potrzeb oraz jak należy zachować się w różnych sytuacjach, gdy grozi im niebezpieczeństwo. W ostatnim bloku tematycznym uczniowie rozpoznawali sygnały alarmowe. W trakcie zajęć ogłoszono w szkole próbną ewakuację i wszyscy biorący udział
w zajęciach musieli sprawnie opuścić budynek szkoły.
Uczniowie w trakcie zajęć otrzymywali od prowadzących wyczerpujące odpowiedzi na nurtujące ich pytania, a w trakcie ćwiczeń praktycznych cenne wskazów.