29 listopada w oddziale przedszkolnym odbyły się zajęcia na temat bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym. Pogadankę i konkurs plastyczny z nagrodami przeprowadziła Pani Agnieszka Seńko z KRUS-u w Brzozowie. Serdecznie dziękujemy!!!
"Bezpieczeństwo w gospodarstwie" - zajęcia w zerówce.
- 27
ANDRZEJKI 2024!!!
28 listopada Samorząd Uczniowski zorganizaował zabawę andrzejkową dla całej społeczności szkolnej. Do południa bawili się najmłodsi, a po południu klasy IV-VIII miały dyskotekę.
116
Lekcja w Gminnej Bibliotece Publicznej w Orzechówce.
26 listopada uczniowie kl.IV wraz z wychowawczynią panią Małgorzatą Masłyk wybrali się na wycieczkę do Gminnej Biblioteki Publicznej filia Orzechówka. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z działalnością biblioteki, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych oraz kształtowanie poczucia szacunku dla książek. Podczas spotkania pani Jolanta Szuba zapoznała dzieci z pracą bibliotekarza, pokazała książki, zachęcała do zapisania się do biblioteki i wypożyczania książek. Na koniec spotkania wszystkich czekała miła niespodzianka, którą przygotowała pani bibliotekarka. Uczniowie w prezencie dostali "Karty Małego Czytelnika"oraz małą słodkość. Bardzo dziękujemy pani Joli za miłe spotkanie. Zachęcamy dzieci i rodziców do częstego odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zasobów czytelniczych.
Nasz udział w XXIX Gminnych eliminacjach Konkursu Piosenki Polskiej "Mikołajkowe Debiuty"
26 listopada w sali kina Urzędu Gminy Jasienica Rosielna odbyły się elimniacje gminne do konkursu piosenki "Mikołajkowe Debiuty 2024". Zespół Szkół w Orzechówce reprezentowało sześć solistek: Aleksandra Guzik, Maja Kuśnierczyk, Daria Chrobak, Marcelina Krupa, Wiktoria Owoc, Emilia Buczkowicz.
1Do Koncertu Finałowego w Brzozowie, który odbędzie się 5 grudnia o godz. 17.00 zakwalifikowano Darię Chrobak i Emilię Buczkowicz.
Gratulujemy pięknych występów!
2
Szkolne eliminacje do konkursu piosenki "Mikołajkowe debiuty"
22 listopada odbyły się w naszej szkole eliminacje do gminnego konkursu piosenki ,,Mikołajkowe debiuty". Osiem dziewczynek z klas 1-3 zaprezentowało swoje umiejętności wokalne. Wszystkie śpiewały bardzo ładnie, a do dalszego etapu przeszły: Daria Chrobak i Maja Kuśnierczyk (kl.I), Marcelina Krupa i Wiktoria Owoc (kl.II) oraz Emilia Buczkowicz (kl.III). Życzymy powodzenia na dalszym etapie konkursu w Jasienicy Rosielnej!
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
25 listopada w zerówce obchodziliśmy "Dzień Pluszowego Misia". Dzieci miały okazję poznać historię pierwszego pluszowego misia.
Dzień był pełen ruchu i muzyki. Dzieci bawiły się w dobrze znaną zabawę "Stary niedźwiedź mocno śpi" oraz poznawały nowe "misiowe zabawy". Ponadto przedszkolaki dekorowały ciasteczka w kształacie misiów i łapek misia, używając kolorowych barwników i czekolady.
Na zakończenie dnia dzieci otrzymały "misiowe' zakładki do książek. Ten dzień był pełen uśmiechów oraz misiowych zabaw. Każdy z przedszkolaków zabrał swoje "małe co nieco" do domu, jak prawdziwy Kubuś Puchatek.
30
„Bądź dla wszystkich życzliwy, a świat będzie szczęśliwy"
Już po raz kolejny 21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień pod hasłem: „ Bądź dla wszystkich życzliwy, a świat będzie szczęśliwy…”
Dzień ten służy promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie przyjaznych emocji. Dzień Życzliwości i Pozdrowień to wspaniały moment do przypomnienia, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, a także jak cudowną i ciepłą atmosferę wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy.
Uśmiech, serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko, a życzliwość ma niezwykłą moc, daje wiele radości i zacieśnia więzy między ludźmi.
Świętowanie tegorocznego Dnia Życzliwości rozpoczęliśmy od samego rana. Uczniowie przyszli do szkoły ubrani w kolorze żółtym - jest to symbol radości i optymizmu. Samorząd Uczniowski przygotował kartki z miłymi słowami i pozdrowieniami, które zostały umieszczone na drzwiach szkolnych korytarzy. Uczniowie mogli je odrywać i przekazywać kolejnej osobie.
Na korytarzu obok pokoju nauczycielskiego stworzyliśmy także „Jesienne Drzewko Życzliwości”. W jego tworzenie włączyli się uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, którzy na przygotowanych listkach umieszczali pozdrowienia, miłe słowa skierowane do wszystkich lub konkretnej osoby, podziękowania lub przeprosiny.
Szkolne Koło Wolontariatu przygotowało na holu obok Aniołka stoisko z karteczkami, które można było wziąć i napisać koleżance lub koledze miłe słowa. Przygotowaną karteczkę dyskretnie wkładano do zeszytu lub plecaka koleżanki lub kolegi robiąc im niespodziankę.
Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie. Okazana serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko, a pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką! Pamiętajmy, aby życzliwość w naszym życiu była obecna codziennie, a nie tylko od święta!
8
Dzień Tolerancji
18 listopada grupa 5, 6.latków świętowała Dzień Tolerancji. Zajęcia w tym dniu miały na celu kształtowanie postaw akceptacji i szacunku wobec wszystkich ludzi. Poprzez różne zabawy i aktywności dzieci poznały znaczenie słowa "tolerancja", miło spędziły czas, a grupa miała okazję jeszcze bardziej się zintegrować.
11
Jak rozświetlić ciemność? Robimy lampiony.
Uczniowie na świetlicy pod opieką P. Bogusławy Żak wykonywali piękne, kolorowe lampiony. Listopadowe wieczory są długie i ciemne, więc własnoręczne ozdoby na pewno się przydadzą.
W klasie II dbamy o środowisko i zdrowe odżywianie
„Dobre rady na odpady, czyli ratujmy Ziemię przed zaśmieceniem” – tak brzmi tytuł krótkiego przedstawienia, które w ramach cyklu lekcji o ochronie środowiska i segregowaniu śmieci przygotowaliśmy w klasie II. Mogliśmy je zaprezentować naszym młodszym koleżankom i kolegom z przedszkola, zerówki oraz klasy I w dniu 13 listopada 2024 roku.
Pod koniec października natomiast podczas lekcji razem wykonywaliśmy zdrowe i pyszne przekąski z owoców (szaszłyki i sałatkę), przekonując się, że zdrowe i bogate w witaminy produkty są także bardzo smaczne. Skosztowaliśmy też po raz pierwszy takich owoców, jak kaki i granat. Było kolorowo i pysznie!
4Te wspólne aktywności pozwalają nam nie tylko bardziej się poznawać i integrować jako klasa, ale też rozwijać nasze talenty, pokonywać tremę, czy nieśmiałość oraz zdobywać nową wiedzę i umiejętności.
Klasa II z panią Ewą Gurgacz
"Szkoła do hymnu" 2024
Zespół Szkół w Orzechówce, jak co roku, wziął udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej.
8 listopada cała nasza społeczność - przedszkolaki, uczniowie i nauczyciele - odśpiewała hymn narodowy. "Mazurek Dąbrowskiego" zabrzmiał w obecności Pocztu Sztandarowego.
9
11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości
11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów.
Z tej okazji, w piątek, 8 listopada klasa VIII wraz z P. Anną Masłyk przygotowała okolicznościowy apel, który zespół muzyczny z klasy VI, pod opieką P. Małgorzaty Masłyk, ubogacił pięknymi patriotycznymi pieśniami.
Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Szkoła okolicznościowym apelem, odśpiewaniem hymnu narodowego przypomina o patriotycznym obowiązku pamięci o tych, którym zawdzięczamy wolność. Uczniowie w swym występie zwrócili uwagę także na fakt, że wolność jest darem, o który trzeba dbać.
2
Oddział przedszkolny przed Świętem Niepodległości
W piątek, 8. listopada 5 i 6.latki świętowały rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia dzieci poznały znaczenie słowa "niepodległość", dowiedziały się jak Polska straciła i odzyskała wolność.
Kultywując ten wyjątkowy dzień dzieci przypomniały, jakie mamy symbole narodowe, wykonały kokardę narodową i zatańczyły krok podstawowy poloneza.
Podsumowaniem był udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła do HYMNU".
14
"Jestem oficerem polskim - ginę za Ojczyznę"
Klasa VII z wychowawczynią P. Bogusławą Żak, przed Świętem Niepodległości, udała się na Zapolny w Orzechówce. Tam uporządkowali miejsce wokół drewnianego krzyża, który upamiętnia miejsce tragicznej śmierci por. Henryka Pilawskiego, zamordowanego w 1942 roku.
"PODRÓŻE Z KLASĄ" - dwudniowa wycieczka do Wieliczki i Krakowa
5-6 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej w Orzechówce z opiekunami pojechali na wycieczkę dofinansowaną z przedsięwzięcia Ministra Edukacji pod nazwą "Podróże z klasą". Celem tego działania jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania tradycji, kultury oraz osiągnięć polskiej nauki.
Zanim dojechaliśmy do Wieliczki zwiedziliśmy zamek w Nowym Wiśniczu. Uczniowie wzięli udział w warsztatch alchemicznych.
140W pierwszym dniu zaplanowano pobyt w Wieliczce. Tam zwiedzaliśmy Kopalnię Soli, mieliśmy obiadokolację i nocleg. Dzieje Wieliczki sięgają średniowiecza. Już w XIII wieku znana była jako największy ośrodek solnictwa w Polsce. Wielickie złoża solne mają unikatową w innych miejscach na świecie budowę genealogiczną. Uczestnicy wyjazdu podziwiali solankowe jeziora, podziemne groty, w tym niepowtarzalną Kaplicę Św. Kingi. Poznawali także legendy związane z tym miejscem.
Przewodnik opowiadał również o dawnej pracy w kopalni, stosowanych narzędziach, maszynach i metodach wydobycia soli.
Dużym przeżyciem był pobyt pod ziemią: zwiedzanie, konkursy, zabawy i nocleg.
113W Krakowie czekały na nas kolejne atrakcje. Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęliśmy od spotkania ze smokiem i poznania historii psa Dżoka - związanego z Krakowem i symbolem psiej wierności, którego historia została utrwalona w literaturze. Pięknymi ulicami przeszliśmy na Wawel, gdzie kiedyś mieszkali polscy królowie. W programie mieliśmy zwiedzanie Grobów Królewskich i Muzeum Katedralnego. Byliśm też zobaczyć Dzwon Zygmunta.
Później ulicą Kanoniczą - najstarszą w Krakowie - i innymi uliczkami z piękną historią doszliśmy do Rynku. Przed zwiedzaniem Podziemi Rynku (oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa) obejrzeliśmy Wieżę Ratuszową, Pomnik Adama Mickiewicza, Sukiennice i zwiedziliśmy Bazylikę Mariacką z dziełem Wita Stwosza i polichromią pędzla Jana Matejki.
Podziemia Rynku to podróż w przeszłość, ożywiona po wiekach przez archeologów. W wielu miejscach można zobaczyć relikty konstrukcji, obiektów i architektury, dróg z koleinami wyżłobionymi przez koła wozów transportujących towary w czasach Króla Władysława Łokietka. Tam podziwiliśmy ozdoby, monety i różne przedmioty ze średniowiecza, ale także multimedialne przedstawienia, dzięki którym czuliśmy się jak w wiekach średnich.
140Pogoda nam dopisała, humor też... Wycieczka była bogata w atrakcje, które w pełni mogą opowiedzieć tylko uczestnicy:)
Wszystko, co dobre kiedyś się kończy, więc z Rynku ulicą Floriańską, przez Bramę Floriańską, obok Barbakanu przeszliśmy do autokaru. Powrót do Orzechówki upłynął w szybko w miłej atmosferze.
Dziękujemy!!!
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie