• Michał Cwynar, Kapitan Pilot Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, urodził się 14 listopada 1915 roku w Orzechówce. Zmarł 26 maja 2008 roku w Dumfries w Wielkiej Brytanii.

        Ukończył Szkołę powszechną, potem Gimnazjum w Brzozowie. W wieku 18 lat rozpoczął naukę w Szkole Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Bydgoszczy. Był wybitnym uczniem, swoje umiejętności doskonalił na wielu kursach. W 1935 roku ukończył kurs szybowcowy w Ustianowej, a w 1936 r. kurs pilotażu w Sadkowie k. Radomia. Ten ostatni kurs ukończyło tylko 10 pilotów, którzy mogli wybrać sobie pułk lotniczy. Pan Michał Cwynar chciał należeć do I Pułku eskadry treningowej na Okęciu w Warszawie. Po ukończeniu Wyższej Szkoły Pilotażu został przydzielony do 114 Eskadry Myśliwskiej IV Dywizji Brygady Pościgowej, później latał w 113 Eskadrze Myśliwskiej IV Dywizjonu Myśliwskiego.

        We wrześniu 1939 r. Michał Cwynar walczył w Brygadzie Pościgowej. Wojenne drogi Pułkownika M. Cwynara prowadziły przez m.in.: Bukareszt, Bejrut, Morze Śródziemne, Marsylię, Lyon, Pireneje, Algier, Maroko, Liverpool, Glasgow.

        W Anglii trafił do 315 Dywizjonu Myśliwskiego, stacjonującego w Spece. Tu latał do lipca 1945 roku i był najdłużej latającym pilotem w Dywizjonie. W czerwcu 1944 roku objął dowództwo eskadry B i zastępstwo dowództwa 315 Dywizjonu. Latem 1945 roku otrzymał awans na kapitana pilota i objął dowództwo 316 Dywizjony Myśliwskiego "Warszawskiego".

        Odchodząc ze służby Michał Cwynar miał na swoim koncie129 lotów bojowych, sześć zestrzelonych samolotów niemieckich i wylatanych 3000 godzin.

        Michał Cwynar otrzymał honorowy tytuł As myśliwski (tytuł nadawany pilotom myśliwskim, którzy zestrzelili minimum 5 samolotów wroga). Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari oraz czterokrotnie Krzyżem Walecznym oraz innymi odznaczeniami m.in. Distinguished Flying Cross.