24 kwietnia w zerówce odbyły się warsztaty kukiełkowe o tematyce warzywnej, inspirowane wierszem Jana Brzechwy "Na straganie". W zajęciach uczestniczyli również rodzice przedszkolaków, którzy chętnie pomagali w tworzeniu kukiełek. Po wspólnej pracy przyszedł czas na występ. Dzieci z zerówki zaprosiły przedszkolaków i uczniów klasy I. Podsumowaniem zajęć był piękny teatrzyk kukiełkowy.
Teatrzyk kukiełkowy - "Na straganie" J. Brzechwy.
- 40
Dzień Ziemi w zerówce.
Dzień Ziemi w grupie starszaków odbył się 23 kwietnia. Dzieci wzięły udział w zabawie terenowej, sprzątały śmieci wokół przedszkola i dowiedziały się, jak dbać o naszą planetę. To był bardzo pouczający i radosny dzień.
28
Sprzątanie Orzechówki z okazji Dnia Ziemi.
Klasa II w świątecznym nastroju...
W ramach zajęć na temat tradycji i obchodów Świąt Wielkanocnych klasa II zasiadła do stołu, na którym znalazły się świąteczne symbole i ozdoby oraz jajka, babeczki i inne smakołyki przygotowane przez Dzieci i ich Rodziców. W miłej atmosferze rozmawialiśmy o tradycjach kultywowanych w rodzinach i złożyliśmy sobie życzenia.
II miejsce w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym.
Maja Sztander, uczennica klasy VII, zajęła II miejsce w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym poświęconym twórczości Juliusza Słowackiego, zorganizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Polskie Smyki dzieciom z Afryki
Wolontariusze naszej szkoły, we współpracy z Fundację Pro Spe i Terapeutycznym Punktem Przedszkolnym „Plaster Miodu” zaangażowali się w przeprowadzenie akcji charytatywnej pod hasłem „Polskie Smyki Dzieciom z Afryki”. Podjęte działania miały na celu zebranie środków higienicznych i przyborów szkolnych, które trafią do dzieci z Kamerunu.
Zebrane dary zostały starannie posegregowane i spakowane. Zostaną przekazane organizatorom, którzy zadbają o ich dostarczenie do afrykańskich szkół i placówek opiekuńczych.
Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za udział w zbiórce. Dziękujemy uczniom, nauczycielom oraz rodzicomza przyłączenie się do akcji, okazując serce i solidarność z dziećmi z odległego kontynentu. Dziękujemy.
Zbrodnia katyńska - PAMIĘTAMY!
10 kwietnia klasa VI przygotowanym apelem przypomniała społeczności szkolnej wydarzenia z wiosny 1940 roku. Zbrodni dokonano w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Zginęło wówczas blisko 22 tysiące obywateli polskich, którzy stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.
Prawda katyńska została odkryta po latach. Naszym obowiązkiem jest pamiętać.
Warsztaty wielkanocne u przedszkolaków i w zerówce.
Przed świętami wielkanocnymi dzieci z przedszkola i zerówki wzięły udział w warsztatach, podczas których wykonywały koszyki i ozdoby świąteczne.
54
II i III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Koronacja pierwszego Króla Polski"
Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Koronacja pierwszego Króla Polski”, miał na celu uczczenie 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego oraz rozwijanie talentów artystycznych wśród dzieci i młodzież. W konkursie wzięli udział uczniowie z różnych szkół podstawowych, w tym 17 reprezentantów naszej szkoły. Z radością informujemy, że:
- Daria Chrobak, uczennica klasy I, zdobyła II miejsce za pracę przedstawiającą artystyczną wizję koronacji Bolesława Chrobrego.
- Hania Śnieżek, uczennica klasy IV, zajęła III miejsce za swoją interpretację historycznego wydarzenia.
Obie prace wyróżniały się oryginalnością, starannością wykonania oraz głębokim zrozumieniem tematu konkursu. Laureatki otrzymały nagrody rzeczowe oraz dyplomy uznania.
Serdecznie gratulujemy Darii i Hani oraz dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły. Udział w takim konkursie to doskonała okazja do pogłębienia wiedzy historycznej oraz rozwijania zdolności artystycznych.
6
III miejsce i wyróżnienie na Wojewódzkim Konkursie "Podkarpacka Tęcza".
W Jubileuszowej XXV edycji Wojewódzkiego Konkursu "Podkarpacka Tęcza. Podkarpacki kalendarz tradycji" nasi nagordzeni nasi uczniowie.
Franciszek Nykiel z klasy IV zdobył III miejsce, a Maria Data z klasy VIII wyróznienie.
Gratulujemy!
Warsztaty rękodzieła artystycznego - robimy palmy wielkanocne
Zbliżają się Święta Wielkanocne. Z tej okazji uczniowie klasy III wzięli udział w warsztatach robienia palm, które przeprowadziły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Przysietnicy.
Podczas zajęć każde dziecko robiło swoją palmę wykazując się wielką kreatywnością i zaangażowaniem. Serdecznie dziękujemy za czas spędzony w szkole, miłą atmosferę i kultywowanie tradycji świątecznych oraz przekazywanie ich młodemu pokoleniu.
Najbliższa niedziela - Palmowa (dawniej Kwietna lub Wierzbna) - rozpocznie obchody świąteczne Wielkanocy. Według tradycji poświęcona palma w domu chroni go przed ogniem i uderzeniami pioruna. Z Niedzielą Palmową wiążą się liczne przysłowia, np: "Jaka Palmowa, taka i Wielka", "Gdy w Palmową Niedzielę słońce zaświeci, będą pełne stodoły, beczki i sieci".
6
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w naszej szkole.
Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy „Światowy Dzień Świadomości Autyzmu”. Tym razem w roli edukatorów i artystów wystąpili uczniowie klasy I. Przypomnieli co to jest autyzm, jak wyglądają zachowania osób z autyzmem oraz jak możemy pomóc osobom z autyzmem.
Dziewczynki wykonały piosenkę „Wielka siła” oraz zatańczyły „taniec motyli”.
„Bądźmy dobrymi przyjaciółmi, pomagajmy sobie nawzajem i nie zapominajmy, że każdy zasługuje na szacunek!”
Klasa III w Krośnie.
Klasa trzecia spędziła dzisiaj dzień lekcyjny nietypowo. Uczniowie brali udział w zajęciach, ale nie w szkole, tylko w sali edukacyjnej ,,Ognik” w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie. Dzieci mogły zapoznać się tu z pracą strażaków oraz zdobyć wiedzę na temat zagrożeń zewnętrznych i umiejętności zachowania się w sytuacji ich wystąpienia. Po zajęciach pożarniczych czekał ich aktywny odpoczynek w Parku Trampolin, gdzie ćwiczyły zdolności gimnastyczne i akrobatyczne, a także próbowały swych sił na ściance wspinaczkowej.
4
Organizacja przedszkola w okresie wakacyjnym
Dotyczy przedszkola na wakacjach
Lipiec-Sierpień 2025
1. W roku szkolnym 2024/2025 w gminie Jasienica Rosielna opieka przedszkolna na wakacjach będzie zapewniona w:
-Zespole Szkół w Orzechówce –1-31 lipiec 2025 r.
- Szkole Podstawowej w Bliznem – 1-31 sierpień 2025 r.
2. Do przedszkola mogą być zapisane dzieci w wieku przedszkolnym, których rodzice pracują zawodowo i nie mogą zapewnić dziecku opieki.
3. Rodzice są zobowiązani zapisać dziecko na wakacje do przedszkola na lipiec w Zespole Szkół w Orzechówce, a na sierpień w Szkole Podstawowej w Bliznem.
4. Stosowne dokumenty do zapisu można będzie pobrać na stronach internetowych Zespołu Szkół w Orzechówce i Szkole Podstawowej w Bliznem.
5. Podpisane dokumenty należy składać w sekretariatach:
- Zespołu Szkół w Orzechówce i w Przedszkolu w Orzechówce (w czasie pracy Przedszkola w godz. od 6:30 do 16:00)
- Szkole Podstawowej w Bliznem
od 31 marca do 16 kwietnia 2025 r.
Dzień Wody w zerówce.
24 marca w zerówce świętowano Dzień Wody. Dzieci brały udział w eksperymentach związanych z wodą, poznając jej właściwości. Zajęcia miały na celu przybliżenie najmłodszym obiegu wody w przyrodzie oraz uwrażliwienie ich na znaczenie wody dla życia na Ziemi.
21
22 marca - Światowy Dzień Wody.
Z okazji Światowego Dnia Wody uczniowie klasy VII na lekcji chemii eksperymentowali, doskonaląc umiejętności obserwacji różnych zjawisk zachodzących w przyrodzie związanych z wodą.Przeprowadzili szereg doświadczeń i obserwacji , stawiali hipotezy i formułowali wnioski.Wykorzystali temat wody do utrwalenia jednostek miar i wag oraz obliczeń stężeń procentowych.
Zajęcia te miały na celu:
- rozwijać aktywność poznawczą i zainteresowania,
- pogłębiać umiejętność pracy w grupie,
- rozwijać umiejętność autoprezentacji, dzielenia się swoją wiedzą z innymi,
- kształtować odpowiedzialność za powierzone zadanie,
- pogłębiać swoją wiedzę w zakresie problematyki związanej z wodą uwzględniającej m.in. właściwości wody i roli wody w przyrodzie;
„Dzień bez plecaka”
W naszej szkole zorganizowaliśmy dzień w, w którym zamiast zwykłego plecaka przynosiło się inną rzecz, która mogła zastąpić tornister. Z tego względu zorganizowaliśmy konkurs na najbardziej kreatywny zamiennik. Wszystkie pomysły plecaków były wyjątkowe, więc trudno było wybrać te najlepsze.
Samorząd patrzył na pomysły w wielu aspektach. Jednak było kilka pomysłów, które wyróżniały się szczególnie.
Pierwsze miejsce: Ksawery Woronowski oraz Szymon Mrozek.
Drugie miejsce: Julia Wojtowicz i Katarzyna Płonka
Trzecie miejsce: Martyna Błaż oraz Martyna Folta
Wyróżnienia: Maja Sztander, Bartosz Sobota, Bartłomiej Błaż, Wiktor Wojnar
4
Powitanie WIOSNY w zerówce.
21 marca dzieci z zerówki powiatły wiosnę wyjątkowym przedstawieniem, które zaprezentowały najmłodszym przedszkolakom i pierwszoklasistom. Dzieci wystąpiły w kolorowych strojach, wcielając się w zwierzęta i symbole wiosny, tworząc radosną atmosferę.
30
Wycieczka do Sanoka.
Dnia 10 marca 2025 roku uczniowie klas IV i V wzięli udział w wycieczce do Sanoka, gdzie mieli okazję poznać ciekawe miejsca i zdobyć nowe doświadczenia.
Pierwszym punktem wycieczki była wizyta na Uczelni im. Jana Grodka w Sanoku. Uczniowie zostali zaproszeni do sal symulacji medycznych, które zrobiły na nich ogromne wrażenie. W salach tych, z pomocą nowoczesnych technologii, studenci uczą się jak reagować w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Uczniowie klas IV i V mogli zobaczyć symulatory, które odtwarzają różne scenariusze medyczne – na przykład resuscytację krążeniowo-oddechową, opiekę nad pacjentem w szpitalu, a także naukę udzielania pierwszej pomocy.
Kolejnym punktem programu była wizyta w Mediatece - nowoczesnym centrum multimedialnym, innowacyjnej przestrzeni, w której zaciera się granica między nauką a zabawą, dzięki interaktywnym eksponatom i swobodnym eksperymentowaniu. Natomiast w Strefie Gier Retro uczniowie mogli zagrać w gry z lat 70-tych.
5Wycieczka do Sanoka była bardzo udana. Uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę, zwiedzając nowoczesne obiekty edukacyjne i zapoznając się z ciekawymi technologiami. Była to nie tylko lekcja, ale również świetna zabawa i okazja do wspólnego spędzenia czasu.
WARSZTATY PROFILAKTYCZNE
14 lutego uczniowie z klas VI i VII uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez Panie: dr Beatę Jamrógiewicz oraz dr Barbarę Skawinę.
Walentynki to idealny czas, by rozmawiać o emocjach, przeżyciach oraz uniwersalnych wartościach.
Serdecznie dziękujemy za przeprowadzone zajęcia!
Archiwum Aktualności