• SZKOŁA PAMIĘTA

• „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

#SzkołaPamięta

• Spotkanie z popularyzatorem kultury regionu

Klasa I i IV wzięły udział w spotkaniu z Dyrektorem Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Jasienicy Rosielnej. Pan dr Mariusz Kaznowski w ciekawy sposób przybliżył uczniom wiedzę na temat dawnego życia ludzi w naszym regionie.

• Pamiętamy!

• Bohaterowie - absolwenci naszej szkoły.

Pułkownik Pilot Michał Cwynar i Pułkownik Pilot Stanisław Cwynar - lotnicy walczący m.in. w bitwie o Anglię.

Pułkownik Franciszek Buczek i Major Henryk Buczek - żołnierze Wojska Polskiego, walczyli na wielu frontach w czasie II wojnie.

Bohaterowie z Orzechówki zostali odznaczeni najwyższymi Medalami i Orderami za zasługi i odwagę.

Klasa VIII opiekuje się grobami Płk. Stanisława Cwynara i Płk. Franciszka Buczka, które znajdują się na cmentarzu w Jasienicy Rosielnej. Uczniowie składają wiązanki, zapalają znicze i poznają historię bohaterów z Orzechówki.

• Pamiętamy!

• W Orzechówce na Zapolanach zabito Henryka Pilawskiego ps. "Hrabia". Został zastrzelony podczas obławy przez Gestapo w lutym 1942r. w pobliżu sztabu Obwodu ZWZ Brzozów.

Co roku klasa VII w okolicy 1 i 11 listopada odwiedza to miejsce i poznaje jego historię.

• Pamiętamy!

• Klasa III i VI poznały historię związaną z pomnikiem poświęconym poległym za Ojczyznę w latach 1914-1945.

Pamiątkowy pomnik znajduje się na cmentarzu parafialnym w Orzechówce.

• Pamiętamy!

• Klasa V uporządkowała miejsce wokół Dębu Katyńskiego, poświęconego Podpułkownikowi Janowi Boroniowi.

Jan Boroń, po agresji ZSRR 17 września 1939 roku dostał się do niewoli sowieckiej. Został osadzony w obozie w Starobielsku. Wiosną 1940 roku został zamordowany w Charkowie.

Decyzją ministra obrony narodowej w 2007 roku został pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika.